Boxing

TV coverage start times stated

June 1-8
European Amateur Boxing Championships
Venue: Palace of Sports, Minsk (BLR)
Highlights: BBC Two (June 9, 4pm)
DETAILS
 
Saturday 8th June
James DeGale v Stjepan Bozic
WBC Silver Super-Middleweight Title
Venue: Glow, Bluewater (ENG)
21:30 – Channel 5
DETAILS
 
Marco Huck v Ola Afolabi
WBO World Cruiserweight Title
Robert Woge v Dariusz Sek
IBF International Light-Heavyweight Title
Eduard Gutknecht v Richard Vidal
Vacant WBA Intercontinental Light-Heavyweight Title
Venue: Max Schmeling Halle, Berlin (GER)
19:00 – BoxNation
DETAILS
 
Marcos Maidana v Josesito Lopez
WBA Intercontinental Welterweight Title
Erislandy Lara v Alfredo Angulo
Interim WBA World Light-Middleweight Title
Venue: Home Depot Center, Carson, California (USA)
02:00 (Sun) – BoxNation
DETAILS
 
Chad Dawson v Adonis Stevenson
WBC & The Ring Light Heavyweight Title
Yuriorkis Gamboa v Darley Perez
Lightweight Contest
Venue: The Bell Centre, Montreal (CAN)
03:00 – Sky Sports 1
   
   
Saturday 22nd June
Paulie Malignaggi v Adrien Broner
WBA World Welterweight Title
Johnathon Banks v Seth Mitchell
Heavyweight Contest
Sakio Bika v Marco Antonio Periban
International Super-Middleweight Contest
Venue: Barclays Center, Brooklyn, New York (USA)
02:00 (Sun) – BoxNation
DETAILS
   
   
Friday 28th June
Frankie Gavin v Denton Vassell
British & Commonwealth Welterweight Title
Paul Butler v TBC
Vacant WBO Intercontinental Super-Flyweight Title
Venue: Liverpool Olympia, Liverpool (ENG)
19:00 – BoxNation
 
Saturday 29th June
Paul Smith v Tony Dodson
Vacant British Super-Middleweight Title
Venue: Bolton Arena, Bolton (ENG)
20:00 – Sky Sports 1
   
   
Saturday 6th July
David Price v Tony Thompson
International Heavyweight Contest
Darren Hamilton v Adil Anwar
British Light-Welterweight Title
Kevin Satchell v Iain Butcher
British Flyweight Title
Venue: Echo Arena, Liverpool (ENG)
19:00 – BoxNation
DETAILS
 
Kevin Mitchell v TBC
Lightweight Contest
Prizefighter – Light-Welterweights III
Venue: York Hall, Bethnal Green, London (ENG)
20:00 – Sky Sports 1
   
   
Saturday 13th July
Kell Brook v Carson Jones
International Welterweight Contest
Luke Campbell v TBC
Bantamweight Contest
Derry Matthews v Tommy Coyle
Commonwealth Lightweight Title
Venue: MS3 Craven Park, Hull (ENG)
20:00 – Sky Sports 1
DETAILS
   
   
Saturday 20th July
Dereck Chisora v Malik Scott
International Heavyweight Contest
Carl Frampton v TBC
IBF Intercontinental Super-Bantamweight Title
Gary O’Sullivan v TBC
WBO International Middleweight Title
Paul Butler v TBC
Super-Flyweight Contest
Venue: Wembley Arena, London (ENG)
19:00 – BoxNation
 
 

Comments are closed.

%d bloggers like this: